петак, 30. октобар 2020.

ЛАПБУК

 

Лапбук (lapbook) је  збирка мини материјала – којa пружа интерактивни простор за цртеже, приче, графиконе, дијаграме и писани рад о било којој теми. Лапбук или тематска књига игара (lap= krilo/preklop; book=knjiga).

На картонској основи су креативно поређане разне мале књиге, џепови, пресавијени листови итд. са текстом и/или сликама које информације представљају на забаван начин.

Његове предности су следеће:

1. Омогућава индивидуални приступ у одабиру и презентацији информација;

2. Користи углавном визуелизацију, али се може комбиновати са моторичким и тактилним чулима и представити мултисензорне информације;

3. Представља најважније информације у облику погодном за памћење и увек је погодно за растварање и подсећање;

4. Дете га такође може развити или заједно са њим, помажући му тако да дубље схвати информације и да их памти;

5. Учи дете да прикупља и класификује информације;

6. Израда и употреба је забавна и претвара „досадну“ материју у забавну игру.

Где почети? Када правим лапбук?

Прво треба да изаберемо тему (може се направити на било коју тему). Неопходно је проценити количину информација коју таква књижица може да садржи. Ако је тема општија, због ограниченог обима може се представити само основним информацијама. Такве књиге о општим темама погодне су за млађу децу, где није потребно уносити пуно информација. Такође их можемо користити приликом почетног упознавања са неком темом. У случајевима када желимо детаљно да представимо тему, прикладније је навести је и сузити. На пример, ако изаберемо тему за инсекте, нећемо моћи да представимо њихову велику разноликост и колико су они корисни или штетни за људе и живе организме. Али ако направимо лапбук за пчеле, можемо погледати детаље њиховог живота у њему. С друге стране, када се дете први пут сусреће са речју „екологија“, то је погодна тема за преносни рачунар, иако је уобичајена, јер ће ова тематска књига имати за циљ разјашњавање концепта.

И зато засучимо рукаве!

- Дефинишемо тему о којој смо већ разговарали (Песме Душана Радовића)

- Пишемо план садржаја који желимо да представимо

- На листу А4 скицирамо облике листова, џепова и малих књига које ћемо користити и како ће бити распоређени

- Одаберемо базу лапбука, боје и облик пуњења и почињемо да га правимо

- На основу задатка формирају се џепови. Један џеп је одговор на једно питање. Колико питања толико џепова. На џепу можете да напишете питање, да би се знало на шта се односи.

- Ученици се договарају о начину израде џепова за лапбук и писању одговора на постављена питања.

- Издвојите џеп и одговарајући одговор.

- Залепите прво џеп на који сте написали питање пре тога, а у џеп убаците одговор.

- Последњи задатак- илустрацију песме можете урадити на посебном папиру који ћете исећи и залепити на корицама лапбука као и у унутрашњости.





Нема коментара:

Постави коментар