петак, 30. октобар 2020.

ЛАПБУК

 

Лапбук (lapbook) је  збирка мини материјала – којa пружа интерактивни простор за цртеже, приче, графиконе, дијаграме и писани рад о било којој теми. Лапбук или тематска књига игара (lap= krilo/preklop; book=knjiga).

На картонској основи су креативно поређане разне мале књиге, џепови, пресавијени листови итд. са текстом и/или сликама које информације представљају на забаван начин.

Његове предности су следеће:

1. Омогућава индивидуални приступ у одабиру и презентацији информација;

2. Користи углавном визуелизацију, али се може комбиновати са моторичким и тактилним чулима и представити мултисензорне информације;

3. Представља најважније информације у облику погодном за памћење и увек је погодно за растварање и подсећање;

4. Дете га такође може развити или заједно са њим, помажући му тако да дубље схвати информације и да их памти;

5. Учи дете да прикупља и класификује информације;

6. Израда и употреба је забавна и претвара „досадну“ материју у забавну игру.

Где почети? Када правим лапбук?

Прво треба да изаберемо тему (може се направити на било коју тему). Неопходно је проценити количину информација коју таква књижица може да садржи. Ако је тема општија, због ограниченог обима може се представити само основним информацијама. Такве књиге о општим темама погодне су за млађу децу, где није потребно уносити пуно информација. Такође их можемо користити приликом почетног упознавања са неком темом. У случајевима када желимо детаљно да представимо тему, прикладније је навести је и сузити. На пример, ако изаберемо тему за инсекте, нећемо моћи да представимо њихову велику разноликост и колико су они корисни или штетни за људе и живе организме. Али ако направимо лапбук за пчеле, можемо погледати детаље њиховог живота у њему. С друге стране, када се дете први пут сусреће са речју „екологија“, то је погодна тема за преносни рачунар, иако је уобичајена, јер ће ова тематска књига имати за циљ разјашњавање концепта.

И зато засучимо рукаве!

- Дефинишемо тему о којој смо већ разговарали (Песме Душана Радовића)

- Пишемо план садржаја који желимо да представимо

- На листу А4 скицирамо облике листова, џепова и малих књига које ћемо користити и како ће бити распоређени

- Одаберемо базу лапбука, боје и облик пуњења и почињемо да га правимо

- На основу задатка формирају се џепови. Један џеп је одговор на једно питање. Колико питања толико џепова. На џепу можете да напишете питање, да би се знало на шта се односи.

- Ученици се договарају о начину израде џепова за лапбук и писању одговора на постављена питања.

- Издвојите џеп и одговарајући одговор.

- Залепите прво џеп на који сте написали питање пре тога, а у џеп убаците одговор.

- Последњи задатак- илустрацију песме можете урадити на посебном папиру који ћете исећи и залепити на корицама лапбука као и у унутрашњости.





четвртак, 15. октобар 2020.

ПРОЈЕКТНА НАСТАВА

 

ДА ПЛАТФОРМУ И РАЧУНАР БЕЗБЕДНО И ЛАКО, КОРИСТИ СВАКО


Циљ пројекта:  оспособљавање ученика за правилно коришћење дигиталних садржаја            

Продукт пројекта: Power Point презентација

Улога ИКТ-А у пројекту: Прикупљање информација путем интернета, фотографисање, преношење фотографија са телефона на рачунар, прекуцавање текстова, скенирање фотографија, слање мултимедијалне поруке, израда Power Point презентације

 Број часова: 20

На једном од часова пројектне наставе ученици су показали да знају правилно да: укључе рачунар, покрену програм, користе одговарајуће алатке, сачувају свој рад и искључе рачунар.








среда, 14. октобар 2020.

УГЛЕДНИ ЧАС-ГРАЂАНСКО ВАСПИТАЊЕ


УГЛЕДНИ ЧАС

 УГОСТИЛИ СМО ВЕРОУЧИТЕЉА

         У петак, 9.10.2020. године, у одељењу трећег и четвртог разреда у Брзећу, одржан је Угледни час из Грађанског васпитања, чији је циљ био Живот у заједници у којој би сви људи били исти (по полу, узрасту, вери, националности, образовању, интересовању).

Протекли дани били су резервисани за низ активности којима смо обележили Дечији недељу. Последњи дан резервисали смо за госте. Више него идеална тема, омогућила нам је да у госте позовемо вероучитеља Марка Димитријевића.

На почетку часа ученици су говорили шта је то што раде на часовима грађанског васпитања (друже се и труде се да буду искрени једни према другима, разговарају на више тема које им помажу да упознају себе и друге, поштују се, уважавају туђе мишљење, упознају разлике и сличности које их вежу, уче да буду толерантни, добронамерни, дружељубиви...), нагласивши да највише воле да се играју. Тако смо и најавили игру асоцијације, чије је коначно решење било Заједница. Приликом отварања поља обнављали  смо знања из српског језика (именице-врсте-писање) и природе и друштва (становништво-народи и народности).

            Из угла веронауке, о различитостима и сличностима у заједници по полу, узрасту, вери... говорио је вероучитељ Марко Димитријевић. Ученици су помно слушали сваку његову изговорену реч и сваког тренутка били спремни да питају, али и да дају одговоре на његова питања. Након његовог излагања добили су задатак да на стикерима запишу што више врлина. Стикере су лепили на табли, а потом је вршена анализа. На папирима који су се налазили на њиховим клупама записали своје име и имена свих другара, затим су се самооцењивали и оцењивали уз образлагање сваке оцене. Час грађанског, вероучитеља и учитељицу оценили су зеленим смајлићем.

Последња активност (коју су сви успешно обавили) била је да свој папир сликају и поставе у предмет Грађанско васпитање у Teams.

Атмосфера на часу је била изузетно позитивна, ученици су са радошћу испунили све задате активности, а и наставници су са задовољством одржали овај час.

Угледном часу присуствовале су учитељице Невена Милановић и Тијана Милисављевић, наставник математике Марија Милићевић, директорица Драгана Добродолац и педагогица Драгица Илић, које су биле препуне утисака о часу.

 

 


петак, 9. октобар 2020.

ДЕЧИЈА НЕДЕЉА

 

ДЕЧИЈА НЕДЕЉА

 (од 5. до 9. октобра 2020. године)

Понедељак – Подељена срећа два пута је већа, радионица

Уторак - Дечија одговорност (права и обавезе)

Среда - У здравом телу, здрав дух

Четвртак - Мали уметници-ликовни и литерални ствараоци 

Петак - У госте нам долази вероучитељ

Овогодишња Дечија недеља обележава се под слоганом 

Подељена срећа два пута је већа.

Понедељак је резервисан за радионицу Одељењска слагалица. Ученици у срцу од папира на чијој се једној страни налази лавиринт, проналазе пут да пријатеља, уписују његово име, слажу писмо и у писму одлажу лепу поруку коју су му посветили.



У уторак говоримо о Дечијим правима и обавезама. Подсећамо се на Буквар дечијих права с којим смо се сретали ранијих година. Усредсређујемо се на права и обавезе у складу са тренутном епидемиолошком ситуацијом. Разговарамо о томе колико је битно да чувамо здравље, да чувамо околину и нашу домовину. Ученици на маштовит и креативан начин праве маске од папира, бележе права и обавезе и заједно постављамо на пано. Имајући у виду да музика увек инспирише, у позадини не изостају пријатни звуци.

Среда је посвећена спорту и Спортским играма. Временске прилике иду на руку тако да у школском дворишту кроз пар такмичарских игара и игара ревијалног карактера, уз примену здравствено-хигијенских мера, кроз моторичке вештине, развијамо фер-плеј однос.


Четвртак-Мали уметници-ликовни и литерални ствараоци. Ученици кроз ликовне и литералне поруке исказују своја осећања.







Последњег дана обележавања Дечије недеље одлучили смо да будемо добри домаћини и угостимо вероучитеља и нама драге особе